Sağlık Sigortasında Vergi İadesi Fırsatını Kaçırmayın!

Yaşam kalitenizi arttıran ve destekleyen sağlık sigortanızı yaptırdınız. Peki, %15-%40 arası vergi indiriminden faydalandınız mı?

Bir şirkette maaşlı çalışan konumundaysanız, vergi indiriminden yararlanmak istiyorsanız prim ödemesini yaptığınıza dair belgeyi ve poliçe fotokopisini çalıştığınız yerin muhasebe birimine teslim ederek vergi indirimi imkanı yakalayabilirsiniz.

İşveren pozisyonunda biriyseniz kendi şirketinizin kazancıyla ilgili olarak aynı işlemleri yapabilirsiniz. 

Böylece poliçe tutarının %15-%40 arası tutarı iade olarak alabilirsiniz.

Daha iyi ve güvenli bir gelecek için yaptırmış olduğunuz sağlık poliçesine, üstelik bütçenizi de koruyarak, daha az bedelle sahip olacaksınız. Bu nedenle vergi indiriminden mutlaka yararlanmalısınız. 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında Vergi İndiriminden kimler faydalanabilir, birlikte göz atalım:

 • Öncelikle vergi indirimden yararlanabilmek için özel ve tamamlayıcı sağlık sigortasını, yetkili firmalardan yapılması gerekmektedir.
 • Tamamlayıcı sağlık sigorta sözleşmesi olan ve gelir elde elden her vatandaş vergi indiriminden faydalanabilmektedir.
 • İşçiler: Maaş bordroları ile beraber, sözleşmeli sağlık sigorta primini ödemiş her işçi vergi indiriminden faydalanır.
 • İşletme Sahipleri: Gelir vergisi beyannamesini, muhasebe departmanındaki işlemi uygulayacak çalışana ulaştırarak, sigorta priminin ödenmesi ile işletme sahipleri de vergi indiriminden yararlanabilir.
 • Esnaflar: Esnaflarda vergi indiriminden, gelirlerinin ispatı ile prim ödemesi yaptıktan sonra yararlanabilir. 
 • Serbest Meslek Üyeleri: Serbest meslek ile uğraşan vatandaşlar da gelir ispatı ve aynı dönem içerisinde ödenmiş primlerini muhasebeye iletmeleri halinde vergi indirim hakkı kazanabilirler.
 • Memurlar: Ödeme makbuzları ve maaş bordrolarını, gerekli mercilere bulundukları kurum içerisindeki yapıda ileten kamu görevlileri de tamamlayıcı sağlık sigorta vergi indirimi şartlarını sağlamaktadır. 
 • Aile İçi Bireyler: Ailedeki bireylerin sigorta primlerini sizin ödemeniz halinde, eşiniz başka bir işletmede sosyal güvenlik kurumuna bağlı olsa da, vergi indiriminden siz yararlanabilirsiniz. 18 yaşın altındaki çocuklar ve 25 yaşın altında öğrenciliği devam eden aile bireylerinden de vergi indirimi sağlayabilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Vergi İndirimi  Nasıl Uygulanıyor?

 • Bordrolu çalışan işçiler, sağlık sigorta primlerini ödediğini ispatlanması halinde aylık kazancın yüzde %15-%40 arası oranında vergi indirim hakkı kazanmaktadır.
 • Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 2013 yılından itibaren, yüzde 5’ten yüzde %15-%40 arasına çekilen oran, hem işçi hem de işverenlerin faydalanmasına olanak tanıyor.
 • Sigorta primlerindeki oluşacak gecikmeler veya ödenmeyen ay tutarları bulunması halinde sağlık sigortası vergi indirimi opsiyonundan yararlanılamıyor.
 • Tamamlayıcı sağlık sigortası vergi indiriminden yararlanmak için primin nasıl ödendiğinin önemi bulunmamaktadır. Nakit veya kredi kartı, taksitli seçenekler veya peşin ödemelerde de vergi indiriminden yararlanılmaktadır.
 • Tüm ödeme şekilleri, dekontlu bir şekilde gerekli mercilere somut olarak gösterilmeli ve iletilmelidir.
 • İşveren ve işletme sahipleri, gelir vergisi beyannamesini mercilere iletmesi ve ispatlaması halinde, tamamlayıcı sağlık sigortası vergi indirimden faydalanabilirler.
 • Kamu personellerinin de faydalanabildiği indirim, kişinin kendi adına yaptığı ödeme makbuzlarını bulundukları departmanın yetkililerine sunması sonucu elde edilebilmektedir. 
 • Tamamlayıcı sağlık sigortası, devletin destekleriyle yapılan bir sigorta türüdür. Devlet, desteklediği sigortada, vergi indirimine de imkan tanıyarak sosyal devlet anlayışı sergilemektedir. Bu sebeple aile için yapılan sigortalardan, eşler ve 18 yaşını geçmemiş çocuklar da faydalanmaktadır. Ayrıca 25 yaşından ufak ve öğrenci olan gençler de aile poliçesi varsa vergi indiriminden yararlanabilir.
 • Tamamlayıcı sağlık sigortası vergi indirimi, brüt maaşın yüzde 15’inden fazla olamayacağı gibi asgari ücret tutarını da aşamaz.
 • Prim ödemesi, gelirin elde edildiği ay içerisinde ödenmelidir. Bu sayede vergi indirimi tutarı, işçi veya işveren aylık kazandığı paraya eklenerek ödeme gerçekleştirilmektedir.

Daha iyi ve güvenli bir gelecek için yaptırmış olduğunuz sağlık poliçesine, üstelik bütçenizi de koruyarak, daha az bedelle sahip olabilirsiniz. Bu nedenle %15-%40 arası vergi indiriminden mutlaka yararlanmalısınız. 

Aklınıza takılan tüm sorular için 0535 621 80 11’den bize ulaşabilirsiniz.

Sizin ve sevdiklerinizin yanındayız, Daima…

Sağlıcakla Kalın.

YETKİLİ ACENTELİKLERİMİZ